Według WHO w Europie co roku 440 tysięcy osób umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza, z czego około 44 tys. w samej Polsce.  Jasło w rankingu polskich miast zajmuje 70. miejsce – nie jest to niestety ranking szczególnie chwalebny, gdyż dotyczy miast, w których oddycha się najbardziej niezdrowo. Jak co roku, również tej zimy toniemy w smogu, jednak w praktyce nie wiemy, które strefy są najbardziej niezdrowe. Stąd wspólnie z naszymi partnerami wystąpiliśmy w ramach budżetu obywatelskiego z inicjatywą o umieszczenie na terenie miasta czujników jakości powietrza. 

JAKI JEST NASZ CEL?

Chcemy, aby nasze miasto przestało śmierdzieć, aby jego mieszkańcy mogli oddychać czystym powietrzem i w związku z tym nie umierali przedwcześnie w wyniku choroby układu oddechowego i krążenia. Chcemy też, aby mieszkańcy naszego miasta, zwłaszcza ci najmłodsi, wiedzieli, skąd bierze się problem smogu i jak z nim walczyć oraz mu przeciwdziałać.

JAK CHCEMY TO OSIĄGNĄĆ?

Zgłosiliśmy do budżetu obywatelskiego projekt pt. „Wiem, czym oddycham w Jaśle”, który zakłada:
– instalację na terenie miasta 19 czujników jakości powietrza, temperatury, wilgotności 
i ciśnienia,
– pomiary w czasie rzeczywistym dostępne online na komputerze i w aplikacji,
– prelekcje na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka przeprowadzane w każdej szkole podstawowej w Jaśle.

JAK GŁOSOWAĆ?

Do 15 grudnia br. możesz zagłosować na dwa sposoby:

GŁOSOWAĆ MOŻE KAŻDY MIESZKANIEC JASŁA POWYŻEJ 13 ROKU ŻYCIA! 

Szczegóły projektu: https://konsultacje.um.jaslo.pl/pl/budzet/szczegoly-projektu/47


Post Author: Aktywna Galicja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *